Tylicz

Niezwykle malownicze miejsce na terenie Beskidów. Latem- turystyczna perełka, zimą- wioska narciarska. Każdego roku odkrywany przez setki turystów, cieszy się coraz większą popularnością. A mówić o nim można i warto, bo ponad 650-letnia historia miejscowości, pełna jest ciekawostek.

Tylicz zlokalizowany jest niemalże w centrum łańcucha Karpat Zachodnich, u styku Beskidów Sądeckiego i Niskiego z Górami Czerchowskimi. Na terenie gminy Krynica- Zdrój. Położenie w kotlinie, u zbiegu trzech potoków: Muszynki, Mochnaczki oraz Bradowca- tworzy niespotykany mikroklimat tego miejsca. Wspaniałe widoki opatrzone są przez Popradzki Park Krajobrazowy. Najwyższy szczyt to Wysokie Bereście( 894 m n.p.m.), kolejno: Szalone (829 m n.p.m.), Huzary (864 m n.p.m), Szwarcowa (790 m n.p.m.) i Łan (737 m n.p.m.). Obszar Tylicza w 70% pokryty jest przez lasy. Interesujące jest, że źródła wód mineralnych na tych terenach zostały odkryte jeszcze wcześniej niż krynickie . Sami mieszkańcy, określają tylickie źródła, jako „szczawy”- nazywane były bowiem kwaśnymi wodami. Najpopularniejsza – Zdrój Główny w Tyliczu, posiada swoją niewielką, klimatyczną pijalnię (przy której zlokalizowany jest duży plac zabaw, miejsce na grilla , oraz siłownia pod chmurką). Tych, którzy sami chcą się przekonać jak bije mineralne serce ziemi, niech przekona tylicka Mofeta, nieustannie buzująca dwutlenkiem węgla.
Bogata flora i fauna tego rejonu jest jego niewątpliwym atutem. Ścieżka edukacyjno- przyrodnicza „Na Rakowsku” pozwala na przybliżenie ich- wszystkim odwiedzającym te strony.

Nie tylko miłośników historii, zainteresuje na pewno wizyta w Muzeum Dziejów Tylicza (powstałym w 2014 roku)- zlokalizowanego na rynku, w budynku dawnego ratusza. Jest ono stworzone z miłości do tradycji i pasji przekazywania historii, prowadzone przez wolontariuszy, którzy dzielą się swoją wiedzą z ogromnym zaangażowaniem. Wśród eksponatów znajdują się między innymi: obrazy, stroje, dokumenty, historyczne meble, instrumenty muzyczne, pozostałości powojenne i wiele innych. Muzeum szeroko zajmuje się historią Konfederatów Barskich, których Szlak mieści się w Tyliczu i Muszynce. Aby upamiętnić wydarzenia związane z ich stacjonowaniem w tym obszarze, a także przekazać ich historię- stworzony został ciekawy Quest: Szlakiem Konfederatów Barskich.

Tylicz bogaty jest w perełki architektury sakralnej: Cerkiew Św. Kosmy i Damiana z 1743 roku, posiadająca wspaniały ikonostas, czy też Kościół Rzymskokatolicki p.w. świętych Piotra i Pawła. Uznaniem cieszy się również tylicka golgota- religijne miejsce zadumy, przemyśleń i rozważań- zlokalizowana na rynku- za Kościołem im. Maryi.
Atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowane są na farmie LaMa-poza stadniną koni, znajduje się tam mini zoo- gdzie można karmić i głaskać zwierzęta gospodarskie, a także oglądać niesamowite ptactwo: pawie, bażanty, papużki, czy rasowe gołębie.
Adrenaliny w Tyliczu dostarczą gokartowe wyścigi na torze, zlokalizowanym nieopodal rynku, a zimą- szusowanie na dwóch stacjach narciarskich- Stacji Narciarskiej Tylicz, oraz Stacji Narciarskiej Master Ski. Profesjonalnie przygotowana zimowa infrastruktura, ściąga do Tylicza fanów białego szaleństwa z całej Polski. Rokrocznie ich liczba wzrasta- duża przepustowość stacji pozwala na komfortowe korzystanie z ich oferty.

Bez względu jednak na porę roku, to co urzeka w miejscowości- to niesamowite widoki, które są w zasięgu ręki. Wystarczy zboczyć z głównej drogi, zabłądzić nieco, poza zabudowania- by odkryć zapierający dech w piersiach krajobraz. To on sprawia, że podświadomie, chce się tu wracać zawsze.